Polecamy

4 pomysły projektowe dla przestrzeni pod schodami

Podstawowe wyposażenie warsztatu ślusarza

Design

Płytki wielkoformatowe i ich specyfika

Płytki wielkoformatowe z dnia na dzień zdobywają serca kolejnych osób. Trudno się temu dziwić, bo posiadają szereg atutów. Na pierwszy plan wysuwa się to, że można o nich myśleć jako o doskonałym tle dla szeregu aranżacji. Nie bez znaczenia jest jednak i to, że mamy do czynienia z płytkami, które są w stanie podkreślić nowoczesny charakter przestrzeni tworząc powierzchnie jednolite, do złudzenia kojarzące się nam nie tylko z kamieniem i metalem, ale nawet z drewnem. Szturmem wdzierają się do kolejnych pomieszczeń w polskich domach i niewiele wskazuje na to, że ich triumfalny marsz zostanie w najbliższym czasie zahamowany.

Płytki wielkoformatowe – próba definicji

Gdybyśmy mieli ograniczyć się jedynie do fachowej terminologii, z pewnością musielibyśmy ustalić, że płytki wielkoformatowe to te, których powierzchnia przekracza 1600 cm2. To dość szeroka grupa z formatami takimi, jak choćby 30 na 30 i 60 na 60 centymetrów. Trudno jednak nie zgodzić się z tym, że definicja ta, choć precyzyjna, w coraz mniejszym stopniu odpowiada stanowi faktycznemu. Dziś wspomniane powyżej płytki coraz trudniej jest określać jako wielkoformatowe, a określenie standardowe zaczyna do nich lepiej pasować. Nie powinno zaskakiwać nas przecież to, że coraz większe płytki pojawiają się w coraz większej liczbie mieszkań. Swego rodzaju ewolucja wymiarowa trwa w najlepsze, a producenci starają się sprostać nawet dość nietypowym potrzebom odbiorców. Nie powinny więc dziwić nas płytki w rozmiarach 100 na 100, a nawet 160 na 320 centymetrów.

Płytki wielkiego formatu

Trudno wyobrazić sobie polskie domy, w których nie mielibyśmy do czynienia czy to z płytkami ceramicznymi, czy to gresowymi. Są to przecież rozwiązania trwałe, łatwe w eksploatacji, a tym samym możemy mówić o nich jako o doskonałym rozwiązaniu nawet, jeśli planujemy umieścić je w tych pomieszczeniach, dla których charakterystyczna jest duża wilgotność. Nowe trendy sprawiają jednak, że coraz więcej wagi przywiązujemy do lekkości, prostoty formy oraz do otwartych przestrzeni. Pozwala to na przypisanie płytkom roli jeszcze większej niż dotychczas. Płytki wielkoformatowe można umieszczać nie tylko na podłodze, ale również na ścianach i okazuje się, że wcale nie komponują się one źle ze swoimi minimalistycznymi odpowiednikami. Przeciwnie, są znakomitym sposobem na podkreślenie typowego dla nich nowoczesnego charakteru, choć z powodzeniem można je umieszczać także we wnętrzach rustykalnych oraz w tych, dla których wiodącą jest stylistyka glamour. Jeśli zdecydujemy się na największe płytki wielkoformatowe, możemy też liczyć na powierzchnię gładką i niemal wolną od spoin, a więc taką, która będzie pasować do wnętrza każdego rodzaju. Wielkie formaty kojarzą się nam przede wszystkim z łazienkami oraz salonami. Nie można jednak zapominać o tym, że z powodzeniem można zapraszać je także do innych pomieszczeń. Tu szczególnie ciekawym przykładem okazuje się być kuchnia, gdzie stanowią one alternatywę choćby dla sztucznych laminatów. Wystarczy, że w płytkę wielkoformatową wbudujemy zlew albo płytę kuchenną, aby cieszyć się powierzchnią wyjątkowo gładką i estetyczną.

https://modnalazienka.pl/category/wielkoformatowe-65

Zobacz

Jakie są najlepsze okna dachowe?

Okna dachowe odgrywają istotną rolę w architekturze budynków, dodając im niepowtarzalny...

Sprzęt audio — jak wybrać odpowiedni sprzęt?

Muzyka i sprzęt audio odgrywa niezwykle ważną rolę w naszym życiu. Dla wielu z nas...

Sypialnia przytulna i w stylu eko

Sypialnia to miejsce, gdzie spędzamy dużą część czasu na odpoczynek i relaks, dlatego warto...